Novinky

Spínané zdroje s možností napájení z třífázové sítě

Jeden z největších výrobců spínaných napájecích zdrojů na světě, MEAN WELL, má v široké nabídce také typy, které je možno s výhodami napájet třemi fázemi. Přínosem tohoto řešení může být menší zátěž vedení napájecí soustavy, a tedy menší ztráty a někdy je nezbytné použít třífázově (3-f) napájený zdroj v místech, kde není k dispozici nulový vodič...
Celý text článku publikovaného v časopisu Elektro 10/2018 v PDF.


Stručný průvodce pro orientaci v katalogu MEAN WELL při volbě zdroje

Výběr vhodného napájecího zdroje pro LED aplikace z uceleného sortimentu výrobce MEAN WELL zahrnujícího více než 9000 různých modelů zdrojů může být nelehkým úkolem. Pro správnou volbu napájení je potřeba zohlednit nejen pořadavky na vstupní a výstupní parametry ale i charakter zátěže, její funkce i na podmínky provozu. Nejjednodušší a nejlevnější řešení nemusí splnit očekávání...
Celý text článku publikovaného v časopisu Elektro 8-9/2018 v PDF.


Malé DC/DC měniče RSDW a RDDW
nejen pro drážní a automobilový průmysl

MEAN WELL představuje sérii zdrojů certifikovanou pro drážní oblast a vhodnou také pro napájení automatizačních nebo telekomunikačních prvků.

Krátce po uvedení řady krytých zdrojů RSD-30/60 určených pro drážní aplikace přináší výrobce spínaných zdrojů MEAN WELL další typy DC/DC meničů pro výkonově méně náročné zátěže. Nově vyvinuté typy RSDW/RDDW08 a RSDW/RDDW10 ve výkonech 8W a 10W jsou konstruovány jako uzavřené moduly pro montáž na DPS do celku. Typ RDDW se liší od typu RSDW tím, že má symetrický výstup (RS – single, RD – dual). Výstupní napětí může být 3,3V, 5V, 12V nebo 15V jak nesymetrické tak symetrické ±3,3V, ±5V, ±12V nebo ±15V. Tvarem jsou RSDW/RDDW08 a RSDW/RDDW10 navrženy ve shodě s mezinárodním standardizovaným pouzdrem DIP24 a jsou certifikovány dle EN55032, EAC TP TC004 a EN50155 drážními normamy.Mezi přednosti RSDW a RDDW lze zařadit malé rozměry. Ve výkonu 8W je výška pouzdra 10,2 mm, výkonější 10W modul je vysoký pouze 12,7 mm. Předností je dále široký vstupní rozsah 4:1, provedení zdroje je designováno pro pracovní velmi rozsáhlé teploty -40~+85°C a odolá vysokým vibracím hrozícím v pohybujících se dopravních prostředcích.DC/DC měniče RSDW a RDDW mohou sloužit jako spolehlivé přídavné galvanické oddělení, stejnosměrný zdroj pro zálohování ve funkci UPS nebo stabilizátor napětí akumulátoru např. ve vlacích, tramvajích, autobusech, průmyslové automatizaci, telekomunikačních obvodech a pod. Velikost vstupního napětí RSDW nebo RDDW měničů může být dle typu buď 9~36V nebo 18~75V. Díky minimálnímu vnitřnímu ohřevu do 500mW  danému dobrou účinností měniče až 86% téměř nepřispívají teplem do okolí nebo nadbytečnému vybíjení akumulátoru. Uvedené typy DC/DC měničů jsou vybaveny funkcí dálkového vypnutí/zapnutí. Pomocí vývodu označeného RC (remote control) tak lze zdroj uvést do pohotovostního režimu a zapnout jej z úsporných důvodů jen v případě potřeby. Pro usnadnění výběru vhodného typu z nabídky těchto malých DC/DC měničů MEAN WELL vložil do jejich PDF specifikací přehlednou tabulku s odběry jednotlivých typů jak při nulovém odběru zátěže, tak při maximálním zatížení. Měniče RSDW/RDDW disponují ochranami proti zkratu na výstupu, přetížení a přepětí na výstupních svorkách. Krátkodobá přetížitelnost je v rozmezí 120~180%. Při přetížení/zkratu výstupu se zdroj deaktivuje a čeká na odeznění chyby zátěže, po němž obnoví svou funkci. K dekativaci meniče dojde také při podpětí na jeho vstupních svorkách. Díky kvalitnímu zpracování a použití spolehlivých součastek mají zdroje prodlouženou záruku 3 roky.


Stmívatelné napájecí zdroje MEAN WELL
pro LED pásky nové řady IDLV a IDPV

MEAN WELL představuje sérii zdrojů vhodnou pro napájení LED pásků s předřadným  rezistorem a vybavenou funkcí stmívání 2v1. Zdroje jsou vhodné pro interierové funkční i dekorativní osvětlení s požadavkem plynule stmívat. Nová série stmívatelných LED napájecích zdrojů je vyráběna buď v plastovém krytu (IDLV) nebo otevřeném provedení jako DPS modul (IDPV). Pro doplnění stávající výkonové řady zdrojů pro stmívání LED pásku MEAN WELL zařadil do programu 25 W verzi. V porovnání s již zavedenou a osvědčenou PWM řadou stmívatelných zdrojů pro LED pásky s výkony 40~120 W tak nové modely IDLV/IDPV nabízí volbu i pro nasvícení výkonově nenáročných aplikací - např. interierově dekorativních, prezentačních, uměleckých aj. Výkony IDLV/IDPV jsou 25 W, 45 W a 65 W. Výstupní napětí lze volit mezi 12 V, 24 V, 36 V, 48 V nebo 60 V.

Stmívání je pro modely IDLV/IDPV možné pomocí externího napětí 0 ~ 10 V např. z ručně ovládaného vypínače na zdi nebo pomocí signálu PWM z centralizovaného systému automatizovaného řízení v domácnosti či komplexního v budovách. Pokud aplikace vyžaduje dodatečné chlazení ve velmi nepříznivých pracovních podmínkách nebo napájet přídavnou elektroniku, senzoriku a pod., je možné vybrat typ s označením A, který je vybaven doplňkovým napájením 12 V / 50mA.

Z technického hlediska je stmívání vyřešeno integrovaným PWM obvodem vhodně navázaným na stejnosměrnou část zajišťujícím změnou šířky pulzů jas napěťových LED pásků (frekvence PWM je 1 kHz). Realizace obvodů napájení a PWM modulátoru v jednom pouzdře umožňuje hladký a také legislativně bezproblémový provoz impulzního stmívání.

 Vstupní střídavé napětí může být v širokém rozsahu 90 ~ 295 V. Oba typy zdrojů jsou konstruovány jako zařízení tř. II (tj. bez zemnící svorky PE, s dvojitou/zesílenou izolací a ochranou proti zkratu). S rostoucím tlakem na vysoký účiník (PF) spotřebičů se zdroje vyrovnávají integrovaným obvodem jeho korekce (PFC). Další požadavek na účinnost během provozu i při chodu naprázdno je u jmenovaných zdrojů také zajištěn (příkon naprázdno pod 0,5 W, resp. <1,2 W u typu A). Kvalita provedení umožňuje zdrojům disponovat prodlouženou 3-letou zárukou. Ochrana proti přetížení je ve formě omezení proudu na konstantní úroveň, zdroj je chráněn i proti zkratu na výstupu při poruše. Pracovní teploty dle specifikace jsou -20 ~ +90°C (IDLV-25), -20 ~ + 45°C (IDPV-25).